Deprecated: تابع Elementor\DB::is_built_with_elementor از نگارش 3.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor() استفاده نمایید. in /home/h119643/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
چرا هفته چهارم بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟ پاسخ به سوالات
نی نی تونی
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

Deprecated: تابع Elementor\DB::is_built_with_elementor از نگارش 3.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor() استفاده نمایید. in /home/h119643/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379

هفته چهارم بارداری

hafte-4

مهمترین تغییرات هفته چهارم بارداری:

دو ساختمان آمنیون و کیسه زرد در هفته چهارم تشکیل می شود. که به صورت عامیانه افراد آمنیون را با عنوان کیسه آب می شناسند.
آمنیون در حقیقت خارجی ترین غشایی است که کوریون ( خارجی ترین غشای سلولی رویان می باشد که جنینی جفت را می سازد) را می پوشاند. البته آمنیون مملو مایعی به نام آمنیوتیک می باشد که جنین در حال رشد را احاطه و محافظت می کند.
کیسه زرد عامل تغذیه و خون رسانی جنین را برعهده دارد البته این وظیفه تنها تا زمانیکه جفت بتواند این وظیفه را انجام دهد برعهده دارد.
وضعیت جنین در هفته چهارم بارداری چگونه می باشد؟
نام جنین در هفته چهارم بارداری رویان می باشد در این هفته حساس 3 لایه اصلی بدن جنین شگل می گیرد.

 • لایه داخلی با اندودرم
 • لایه میانی یا مزودرم
 • لایه خارجی یا آکتوردم

هر لایه وظیفه به خصوصی در شکل گیری جنین نهایی دارد، لایه خارجی یا آکتوردم وظیفه ساخت عضو های اصلی مانند ریه، کبد، دستگاه گوارش، استخوان، کلیه، عصب ها، قلب، چشم، پوست و مو و دندان است.

اندازه رحم در هفته چهارم بارداری:

قبل از بارداری رحم به اندازه گلابی کوچکی با ضخامت 3 سانتی متر، 4.5 سانتی متر عرض و 7.5سانتی متر طول می باشد که در زمان بارداری با رشد جنین رحم نیز رشد می کند تا میزان فضای لازم برای رشد و حرکت جنین فراهم شود. رحم در هفته چهارم  بارداری چندان رشدی ندارد چرا که جنین در این هفته تنها به اندازه سرسنجاق می باشد و به راحتی در لگن مادر جای می گیرد برای همین مادر حرکت جنین را حس نمی کند چرا که در این هفته جنین در محل خود ثابت می ماند.

نتایج سونوگرافی در هفته چهارم بارداری:

ابعاد کوچک جنین در هفته چهارم بارداری مانع مشاهده آن توسط سونوگرافی معمولی می شود ولی شاید توسط سونوگرافی واژینال دیده شود البته امکان مشاهده جنین بسیار کم است و اغلب پزشک تنها ساک بارداری را می تواند مشاهده کند.

 
hafte-4-ax-4
 

مهمترین علائم هفته چهارم بارداری:

 1. لکه بینی
 2. خستگی
 3. تکرر ادرار
 4. تهوع و استفراغ
 5. پستان های متورم و حساس

مناسب ترین تغذیه در هفته چهارم بارداری:

جنین برای رشد به کلسیم فراوانی نیاز دارد چرا که کلسیم عامل اصلی استخوان سازی در هفته های اول می باشد. جنین مواد غذایی لازم را از بدن مادر دریافت می نماید و اگر مادر به اندازه کافی کلسیم مصرف نکند جنین کلسیم لازم را از بدن و استخوان مادر جذب می نماید. لبنیات مانند شیر و ماست کم چرب بهترین تامین کننده کلسیم برای مادر و جنین است بدین خاطر پزشکان توصیه می کنند در سه وعده غذایی لبنیات مصرف شود.

11 ماده غذایی مهم برای مادر:

 1. اسفناج
 2. کلم
 3. انواع مرکبات
 4. میوه های حاوی ویتامین C
 5. انواع سبزیجات
 6. پسته، بادام، گردو
 7. لبنیات کم چرب مانند شیر، ماست، کشک، دوغ
 8. نخود فرنگی
 9. انواع لوبیا مانند لوبیا سبز، لوبیا چشم بلبلی
 10. گوشت، مرغ، ماهی
 11. سویا
 
hafte-4-ax-2
 

مراقبت های ویژه هفته چهارم بارداری:

مراقبت از جنین در هفته و ماه های مختلف گوناگون است در صورت عدم رعایت نکات ساده در هفته های اول بارداری امکان سقط جنین بسیار افزایش می یابد. موارد نام برده مهم ترین مراقبت های هفته چهارم بارداری می باشد.

 1. مو یکی از حساس ترین عضو ها در دوران بارداری است و .باید در هفته 2 تا 3 مرتبه شستشو دهید.
 2. رنگ کردن مو در 3 تا 4 ماه اول بارداری ممنوع می باشد و پس از ماه چهارم بارداری تنها می توان از رنگ هایی که فاقد رنگدانه های آمونیاک هستند استفاده کرد.
 3. در استحمام می بایست به درجه حرارت آب توجه کنید، در دوران بارداری آب درجه حرارت آب می بایست 29 الی 33 سانتی گراد باشد در حقیقت دمای بالای بدن مادر برای جنین مضر می باشد.
 4. استفاده از مایکروفر و اینترنت در ماه های اول بارداری باید بسیار محدود باشد.
 5. ورزش های سنگین ممنوع می باشد و با مشورت با پزشک مربوطه می توان پیاده روی کوتاه مدت را انجام داد.
 6. بهتر است در زمان بارداری استرس کاهش یابد، روزانه به اندازه کافی استراحت کنند.
 
hafte-4-ax-3
 

تشخیص جنسیت جنین در هفته چهارم:

در این هفته جنین بسیار کوچک است و وهنور تمام عضو های جنین شکل نگرفته است  و نمیتوان جنسیت نوزاد را مشخص کرد ولی قبل از بارداری پدر می تواند با تغذیه مناسب تا حدی در تعیین جنسیت دلخواه فرزند نقش داشته باشد.

نتیجه گیری:

رویان (نام جنین انسان در هفته چهارم) در هفته چهارم بارداری شرایط بسیار ویژه ای دارد و مادر باید تغذیه مناسب و مراقبت های بسیاری را رعایت نماید .در این ماه بخش هایی از جنین شکل می گیرد که در صورت عدم شکل گیری صحیح جنین با خطر سقط مواجه می شود و همچنین به دلیل تغییرات هورمونی در بدن مادر تغییرات ظاهری و اخلاقی بسیاری رخ می دهد که مادر و اطرافیان باید با آگاهی دوران بارداری را طی کنند.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب جدید سایت

0